Píšete nám
10. februára 2016
KOSIT tento rok oslavuje 15 rokov
23. februára 2016

Košické talenty postúpili do európskeho finále v robotickej súťaži

Skvelý úspech sa podaril včera v Kunsthalle siedmim 10 až 16-ročným chlapcom z družstva Talentum SAP z Nadácie Talentum Cassoviensis Alapítvány.

Skvelý úspech sa podaril včera v Kunsthalle siedmim 10 až 16-ročným chlapcom z družstva Talentum SAP z Nadácie Talentum Cassoviensis Alapítvány. Už niekoľko rokov ich pripravuje na robotické súťaže správkyňa nadácie Angelika Haneszová. Na domácej pôde vyhrali, hoci výsledok bol do konca súťaže na vážkach.

V stredoeurópskom semifinále celosvetovej robotickej súťaže bolo 21 tímov z Česka, Slovenska, Maďarska, Poľska a Rumunska. Do maďarského Debrecínu, kde bude európske finále, sa prebojovali prvé štyri družstvá. Na druhom mieste skončili maďarskí gymnazisti z družstva ResAP Alternativ Közgazdasági. Podobne ako Talentum SAP sa aj oni umiestnili skoro vo všetkých disciplínach na popredných priečkach.

„Šesť zo siedmich súťažiacich košických chlapcov sa zúčastnilo aj vlaňajšieho svetového finále mladých staviteľov robotov First Lego League World Festival 2015 v americkom St. Louise. Za svoje inovatívne riešenie vtedy získali prestížne tretie miesto v konkurencii 104 družstiev,“povedala A. Haneszová ešte pred vyhlásením víťazov. „To z nás robilo favoritov.”

Sedem statočných

Ona aj členovia tímu Zoltán Szitás (16 rokov) hlavný konštruktér, Oszkár Urbán (14) programátor, Maximilan Pándy (14) programátor, Oliver Dávitko (15) projektový dizajnér, Ján Pavol Luby (15) programátor, Bendek Kukoricás (16) projektant a Norman Kovács (10) konštruktér boli až do konca súťaže napätí.

V projektovej úlohe Zlepšovanie narábania s odpadom skončili na 3. mieste. Dve maďarské družstvá boli lepšie. Naši lisovali plastové fľaše, susedia z juhu robili mobilné aplikácie o odpade.

Robot Game

V disciplíne Robot Game nimi vytvorené stroje plnili úlohy na hracích stoloch. Dostali sa až do finále so súpermi z Trnavy, aj keď v semifinále ich robot haproval a hrozilo vypadnutie. To isté však, našťastie, postihlo aj súpera. Vo finále bol robot nášho Talentum SAP vynikajúci a disciplínu vyhrali.

Ďalšie dve disciplíny však boli do konca zahalené rúškom tajomstva. V súťaži Robot Design rozhodcovia hodnotili kvalitu postaveného robota, nápady, dokumentáciu. Ako ktoré družstvo skončilo, nikto nevedel. Pri záverečnom vyhlasovaní sa Košičanom ušla druhá priečka.

Štvrtou disciplínou bola tímová spolupráca a deľba úloh pri nepripravenej úlohe. Talentum SAP mal obliecť člena svojho tímu do papiera rôzneho druhu. Ukázalo sa, že je výhodné mať v družstve aj vzrastom menších hráčov. Bolo z toho však len tretie miesto.

Skandovaný potlesk

Keďže rôznych ocenení bolo viac, mladí súťažiaci sa dostávali stále viac do varu. Nakoniec ako pri Superstar vyzvala výkonná riaditeľka Košice IT Valley a jedna z organizátoriek podujatia Kristína Kertészová na pódium finalistov. Obe družstvá – košické aj maďarské – zožali oprávnený potlesk.

„Do poslednej chvíle som neverila, že sa to podarí. Veľmi sa tešíme na zlepšovanie nášho robota, projektu, na celú prípravu na európske finále. Budú tam veľmi silné tímy z Nemecka a Švajčiarska. Dostať sa do svetového finále bude veľmi ťažké,“usmievala sa šťastná A. Haneszová.

Medzi prvými gratulantmi boli zástupcovia firmy KOSIT, pôsobila ako konzultant pre Talentum SAP.„Boli sme pri zrode nápadu, keďže tento rok mali súťažiaci tému odpadu. Sledovali sme každý ich krok. Veľmi im to prajeme,“uviedla Jana Končeková, riaditeľka Nadácie KOSIT.

Bude veľa pizze

A aké sú dojmy vo víťaznom družstve?„Bolo to veľmi namáhavé, ale sme šťastní. Vo vyraďovačkách Robot Game to bolo riadne napínavé. Trochu sme sa báli, ale nakoniec sme získali viac bodov ako súperi. Vo všetkých disciplínach sme bodovali. Preto sem prví. Oslávime to. Bude veľa pizze,“ avizoval spôsob oslavy Oliver Dávitko.

Súťaž organizovali Košice IT Valley spolu so Strojníckou fakultou Technickej univerzity v Košiciach, spoločnosťami Hands on Technology, Nexteria a ICE – Institute for Creative Economy.
Do Debrecínu postúpili okrem finalistov ešte Trnavčania a ďalšie maďarské družstvo.

Zaručené pracovné príležitost

First Lego League je celosvetovou robotickou súťažou, kde súťažiaci prechádzajú rôznymi úlohami, trénujú technické zručnosti v konštrukcii a programovaní robotov, rozvíjajú prezentačné zručnosti, učia sa komunikácii a tímovej spolupráci.

Klaster Košice IT Valley aktívne podporuje vzdelávanie a nadanie mladých ľudí v IT. Spolupodieľa sa na pretváraní vyučovacieho procesu a jeho priblíženiu potrebám praxe,“ povedal nám predseda Správnej rady Košice IT Valley Ivan Hruška.„Sme radi, že aj touto súťažou motivujeme mládež a ukazujeme, aké vedomosti budú potrebné pre budúcnosť. Mechatronika, senzorika a robotika sú tesne prepojené s oblasťou Internet of Things a všetky decká, ktoré sa tejto oblasti venujú, budú mať zaručené pracovné príležitosti. V tom vidíme prínos súťaže pre mladež aj pre budúcnosť členov Košice IT Valley.“

„Bolo to namáhavé podujatie, ale podarilo sa. Deti sú spokojné, ukázali veľa talentu, schopností a vytrvalosti. Verím, že raz zorganizujem aj svetové finále v robotickej súťaži,“ dodal Jozef Svetlík zo Strojníckej fakulty Technickej univerzity, ktorý je dlhoročným organizátorom First LEGO LEAGUE v Košiciach.

Ľuboš Bušo, Košice:DNES
Foto: Veronika Janušková

roboty 4