(25.05.2013; www.korzar.sk; Košický korzár, s. ‑; SAMBOR Miroslav)
Po obyvateľoch nelegálnej osady v bývalom socialistickom Sade mládeže na košickom sídlisku Ťahanovce, ktorí odtiaľ dobrovoľne odišli preč, ostalo množstvo odpadkov. Vedenie mestskej časti teraz v spolupráci s magistrátom hľadá spôsob, ako sa ich zbaviť.
KOŠICE. Osadníci vrátane malých detí tam žili celé mesiace. Keď jednu lúčku zahádzali odpadom, jednoducho sa zbalili a v sade si našli ďalšie miesto.
Postupne takto obsadili a tonami odpadu, nazvláčaného prevažne zo sídliskových kontajnerov, zasypali štyri lokality.
„Najhoršie je to, že tu v takýchto podmienkach vyrastali deti, bez vody, elektriny,“ hovorí starosta sídliska Emil Petrvalský (SDKÚ).
„Momentálne najväčší problém je v tom, že lokalitu treba jednoznačne rekultivovať. Toto všetko je odpad, nevieme v akom je stave, môže sa stať ohniskom nejakej nákazy, prípadne toto územie znovu niekto zneužije. Do poriadku ho musíme dať a následne nechať pravidelne kontrolovať policajtmi i z toho dôvodu, aby tu bola istota, že obyvatelia sídliska už nebudú musieť nikdy zažívať napríklad pálenie pneumatík.“
Petrvalský sa vraj dohodol nedávno s námestníkom primátora mesta Jánom Jakubovom (Smer), že mesto podá pomocnú ruku, ale musia nájsť najlacnejší spôsob likvidácie skládok v Sade mládeže.
„Ťažká technika sa sem nedostane, kontajner na odpad nemôžeme vyložiť ani pri diaľničnom privádzači, lebo Nárdoná diaľničná spoločnosť nám to nedovolí. Rozmýšľame preto nad tým, či to nezlikvidujeme priamo na mieste s pomocou Hašického a záchranného zboru nejakým riadeným podpálením. Na to ale takisto treba milión povolení. Predpokladám, že je tu odpadu na asi 30 veľkokapacitných kontajnerov,“ dodal Petrvalský.
Chce ho čistý čo najskôr
Spoločnosť Kosit však za jeden pýta 300 eur. Keby teda chcela mestská časť riešiť problém iba vo vlastnej réžii, potrebovala by na to okolo 9 až 10 tisíc eur.
V tom ešte nie sú zahrnuté náklady na prácu pri odstraňovaní odpadu. Petrvalský ale plánuje, že na to nasadí miestnych aktivačných pracovníkov.
Starosta už požiadal Krajský úrad životného prostredia v Košiciach o povolenie na likvidáciu odpadu na mieste. Chce, aby bol sad čistý čo najskôr.