Moderné Košice už majú trendovú spaľovňu
28. februára 2014
V KOŠICIACH ZMODERNIZOVALI SPAĽOVŇU. MÁ ŠETRIŤ ŽIVOTNÉ PROSTREDIE I PEŇAŽENKY OBČANOV
6. marca 2014

Spaľovňu odpadov pri Košiciach modernizovali za 28,5 mil. €

Zrekonštruovanú spaľovňu odpadov dnes slávnostne otvorili v obci Kokšov ‑ Bakša pri Košiciach.

Zrekonštruovanú spaľovňu odpadov dnes slávnostne otvorili v obci Kokšov ‑ Bakša pri Košiciach. Cieľom investičného projektu spoločnosti KOSIT bolo dosiahnuť väčšie energetické zhodnotenie odpadov, po rekonštrukcii zariadenie okrem tepla pre vykurovanie vyrába aj tzv. zelenú elektrickú energiu.
Modernizácia výrazne prispela k ekologizácii spaľovne, ktorá oproti minulosti spĺňa predpísané parametre aj v oblasti emisných limitov. ,,Druhá rekonštrukcia spaľovne sa realizovala v rokoch 2010 až 2013. Najväčšia investícia v histórii firmy do spaľovne predstavovala sumu 28,5 milióna eur,“ vyčíslil predseda predstavenstva KOSIT Alberto Gerotto.
Projekt zahŕňal výmenu starého kotla K2 za nový, generálnu opravu roštového systému, výstavbu nového zariadenia na čistenie spalín a inštaláciu nového zariadenia turbína ‑ generátor na výrobu elektrickej energie. Momentálne je plánovaná rekonštrukcia kotla K1. Na realizáciu použila spoločnosť vlastné zdroj, ako aj úver z banky v objeme vyše 22 miliónov eur. Firma žiadala aj o príspevok z eurofondov, avšak neuspela. ,,Návratnosť investície je osem rokov,“ doplnil Gerotto.
Nový kotol má produkciu pary 30 ton za hodinu, spotreba odpadu je 10 ton za hodinu. Kondenzačná parná turbína s využiteľným výkonom 6 MW je schopná vyrobiť za rok maximálne 48 000 MWh elektrickej energie, ktorú už spoločnosť predáva do rozvodnej siete.
Modernizáciu spaľovne so splnením predpisov EÚ v oblasti životného prostredia, vrátane emisných limitov, ocenil minister životného prostredia Peter Žiga (Smer‑SD). ,,Fakt, že sa tu okrem tepla a vykurovania bude vyrábať aj zelená elektrická energia, je jedinečným prínosom nielen pre Košice, ale aj príkladom pre Slovensko,“ konštatoval. Dodal, že spolu s Bratislavou ide o jedno z dvoch takýchto zariadení v krajine.
V KOSITe má 34‑percentný podiel mesto Košice. Podľa primátora Richarda Rašiho (Smer‑SD) je investícia do modernizácia spaľovne zároveň investíciou do čistoty životného prostredia a zdravia obyvateľov, vrátane ďalších generácií. ,,Výsledkom bude aj to, že pri narastajúcich cenách vo všetkých oblastiach života dokážeme udržať cenu za likvidáciu odpadu pri súčasnej úrovni minimálne ďalšie dva až tri roky,“ avizoval.
Na otvorení modernizovaného zariadenia sa zúčastnili aj taliansky veľvyslanec v SR Roberto Martini či predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Zdenko Trebuľa.

Zdroj: 03.03.2014; www.enviroportal.sk; s. ‑; tasr