Najviac dajú školstvu a doprave, menej peňazí pôjde Kositu
1. apríla 2012
Na cesty nasadili frézu s tankovým motorom
1. apríla 2012

Viceprimátor Lazár nevydržal v Kosite ani rok

Lazár je jedným z multifunkčných košických politikov. Je poslancom parlamentu, kraja, mesta, viceprimátorom a má i firmu. Od mája 2011 zastupoval mesto v Kosite. „Sommanažér, čas si dokážem zadeliť,“ tvrdil pred rokom. Odve funkcie menej Nedávno strana nedala Lazára na kandidátku do marcových parlamentných volieb, čoskoro nebude poslancom národnej rady. „Budemmať viac času na Košice,“ tvrdil.
Aj tak nestíha a končí v ďalšej zo svojich funkcií.
„Toje chytanie za slovíčka,“ reagoval, keď sme mu pripomenuli jeho staršie výroky, že všetky funkcie naraz zvládne. Čo ho najviac pracovne vyťažuje, neprezradil. Naj-kritikKositu Dobrovoľný koniec Lazára v dozornej rade Kositu po necelom roku je prekvapením. Práve Lazár, ktorý mal spory s Kositom ako šéf štátnej teplárne, najviac verejne kritizoval firmu, kde má mesto 34 % akcií a väčšinu talianski investori. Sľuboval Kositu tvrdú kontrolu, ťažké časy a nové poriadky.
„Vzdaniesa funkcie je pragmatické, nie politické rozhodnutie,“ tvrdí. Poprel, že by jeho „stiahnutie“z Kositu bol taktický krok Smeru, napríklad ako jeho nenominácia v predčasných voľbách, alebo keď mal byť kandidátom na primátora, no vymenili ho za obľúbenejšieho Richarda Rašiho. Nechcel byť štatistom „Nemáto s tým nič spoločné. Cítim sa viac manažér ako politik. Nebolo mojou ambíciou zastupovať mesto v orgánoch Kositu, ale keď som bol navrhnutý, prijal som to. Dozorná rada je v role štatistu, nemá veľký dosah na rozhodovanie firmy, neschvaľuje ani úver.“
Odmieta, že by na dianie v Kosite rezignoval. „Keďodídete z nejakej funkcie, môže vám to do budúcna vytvoriť lepší priestor. Začneme pracovať inými formami a metódami, aby sme dosiahli zníženie poplatku za odpad, urobíme pre to všetko.“ Lazára v Kosite nahradí poslanec Ján Jakubov (Smer-SD),funkcia je bezplatná. „Vočipánovi Lazárovi nemala spoločnosť výhrady,“ uviedol PR manažér Kositu Roland Bánhegyi.
Napäté vzťahy V apríli začne firma so stavebnými prácami na modernizácii spaľovne, potrvajú rok a pol. Na financovanie si Kosit požičia z banky 26,9 milióna eur. Lazár v minulosti označil tento projekt za tunel. Chcel, aby ho firma financovala z eurofondov, tá dala žiadosť, no pre formálne nedostatky neuspela.
Od nástupu nového vedenia mesta v decembri 2010 bolo medzi mestom a Kositom napätie. Radní naň nasadili ľudí z konkurenčnej skupiny podnikateľov s odpadom. Výmenu zástupcov mesta v orgánoch firmy sprevádzali problémy.
Vlani mesto kvôli šetreniu znížilo Kositu objednávky na letné čistenie komunikácií, firma varovala, že v uliciach bude viac neporiadku. Tento rok navrhuje mesto skresať Kositu platby za nakladanie s komunálnym odpadom (vlani 11,7 milióna eur, teraz 11,3 milióna eur) i za zimnú údržbu (z 1,8 na 1,5 milióna eur).

ZDROJ: Korzár | 9.2.2012 | Región | (jav)