Košičanov ohrozovala nebezpečná chemikália
1. apríla 2012
Rozpočet 2012
1. apríla 2012

VYNIESOL 121,5 KG KONTAJNER

KOŠICE. Išlo o ustanovujúci slovenský rekord a keďže si Ďuri so 422 schodmi (19poschodí) Univerzitnej nemocnice L. Pasteura hravo poradil „iba“za čosi viac ako dve hodiny, získal svojím výkonom pre pacientov 399 kilogramov ovocia.
Jarná vitamínová bomba Akcia mala aj preto názov: Jarná vitamínová bomba Juraja Barbariča. Košičan, ktorý sa preslávil nielen doma, ale i v zahraničí tlačením či ťahaním áut, vagónov naložených uhlím či najväčších lietadiel, si kontajner s posypom vybral preto, lebo momentálne pracuje v košickej firme Kosit ako závozník v smetnom aute.
„Keď som tu išiel, radšej som ani nepozeral hore, aby sa mi nezatočila hlava,“ vtipkoval Juraj krátko predtým, ako sa vybral na silácku dvojhodinovku. „Ale verím, že sa dnes pozriem z toho najvyššieho poschodia ako víťaz.“
Keď Barbarič zvládol prvé tri schodištia, bolo na ňom vidno, že to nie je, ľudovo povedané, med lízať. Kým sa vydýchaval, povedal zopár slov o svojom terajšom zamestnaní. Barbarič:Robím smetiara a nehanbím sa „Už nie som profesionál, keďže pracujem v spoločnosti Kosit, ale chcem povedať, že za to, čo robím, sa vôbec nehanbím. Neplatia ma už uhorkami či inými naturáliami, áno, teraz robím smetiara. Kedysi si ľudia mysleli a hovorili, že smetiari sú kadejakí grázli a nevedia zrátať dve a dve. Nie je to pravda, z niečoho treba žiť. Nedávno išla okolo nás mamička s malými deťmi a ona hovorí decku: pozri sa, smetiari. A ja som jej zakričal: „Mladá pani, vysvetlite svojmu dieťaťu, že my nie sme smetiari, ale páni smetiari. A tým som povedal všetko. Všetci ľudia, nielen ja, by si mali vážiť túto robotu, lebo smetiari sú páni.“ Zvládol to za 127 minút Keď Juraj o 10.30 hod. vyštartoval, zvládol prvých 26 schodov za minút a 20 sekúnd. S celou trasou, po ktorej posúval kontajner z jedného schodu na druhý a ktorých je dokopy viac ako v známej severnej veži košického Dómu sv. Alžbety iba silou vlastných paží, si poradil za neuveriteľných 127 minút.
„Pri takomto výkone už nemôžem rozmýšľať nad tým čo robím, musí to byť už automatický pohyb, ktorý som nacvičoval štyri mesiace,“ uviedol Juraj, ktorý netajil na najvyššom poschodí obrovskú radosť nad úspešným zvládnutím akcie a potom odovzdal hovorkyni nemocnice Jaroslave Oravcovej symbolický šek na 399 kilogramov ovocia pre pacientov.
„Občas by ste nám mohli vypomôcť s nosením pacientov na najvyššie poschodia,“ zavtipkovala si hovorkyňa, aby vzápätí už celkom vážne dodala, že darované množstvo ovocia vydrží pacientom dva až tri dni a určite nemocnici a chorým veľmi pomôže.

jarna_vitaminova_bomba