Viceprimátor Lazár nevydržal v Kosite ani rok
1. apríla 2012
Za to, čo teraz robí, sa nehanbí. On i kolegovia sú „páni smetiari“
1. apríla 2012

Na cesty nasadili frézu s tankovým motorom

KOŠICE. Kým Kosit si zatiaľ necháva svoj ZIL ako poslednú možnosť pre najkritickejšie situácie, zamestnanci košickej NDS včera využili silu vozidla pri čistení ciest v obciach na okolí Košíc.
„To auto má takú silu, že prejde takmer všade,“ povedal nám včera jeden z vodičov, ktorí ZIL „sedlajú“. „V aute nie je celý tankový motor, ale iba polovica z neho, v prípade veľmi zlých podmienok, napríklad odpratávania mokrého, ťažkého snehu má spotrebu aj sto litrov nafty na sto kilometrov. Motor poháňa všetky kolesá, naše auto vyrobili v roku 1986, v teréne pracovalo celú noc z pondelka na utorok. Dnes (rozumej včera) ráno sme s ním čistili cesty v okolí Klátova, ktoré boli vďaka snehovej nádielke neprejazdné. Tieto práce robíme pre Košický samosprávny kraj.“
Dočisťujú a posypujú
V Kosite majú tank-auto vyrobené v roku 1987. Podľa hovorcu spoločnosti Rolanda Bánhegyiho si ho šetria na najhoršie chvíle.
„Vozidlo so silou 184 koní a polotankovým motorom využívame len v mimoriadnych situáciách,“ zdôraznil Bánhegyi.
„Nie je zaradené do operačného plánu zimnej údržby, kvôli jeho veku a ťažko dostupným náhradným dielcom uvažujeme na budúci rok o jeho vyradení z vozového parku. Auto je naozaj mimoriadne silné, ale napríklad iba pri štartovaní spáli okolo 10 litrov pohonných hmôt. V súčasnosti dočisťujeme medziblokové komunikácie a posypujeme vozovky, respektíve každé 3 hodiny čistíme úseky na otvorených priestranstvách, ktoré zafukuje snehom silný vietor.

ZDROJ: Korzar.sk | 8.2.2012 | | Miroslav Sambor