Najvyššie miery recyklácie sú v Rakúsku a Nemecku, ale najrýchlejší rast vykazujú Spojené kráľovstvo a Írsko
21. marca 2013
Ježko Separko „pobláznil“ škôlkarov z Prešova
26. marca 2013

Zhorené kontajnery spôsobujú desaťtisícové škody

(26.03.2013; www.korzar.sk; Košický korzár, s. ‑; krs)
Stovky kontajnerov ročne ľahnú popolom. Škody sa šplhajú do tisícok eur, neraz úradujú podpaľači.

KOŠICE. Kontajnery slúžia na dočasné uskladnenie odpadu a následný odvoz na jeho likvidáciu. Špekulanti vedia, ako ušetriť za odovz odpadu najmä z veľkokapacitných kontajnerov. Odpad vo vnútri zapália a ten zhorí. Hasiči požiar zlikvidujú, objednávateľ ušetrí náklady za jeho vysypanie a následné privezenie. Podľa našich informácií sa to stáva v blízkosti záhradkárskych osád, ale občas to vraj využijú aj podnikatelia. „Máme také indície, no dokazuje sa to ťažko. Pokiaľ neprichytíte podpaľača pri čine, nie je možné z našej strany ani zo strany polície určiť vinníka a dokázať mu úmysel,“ tvrdia hasiči.

Kontajner horí takmer každý deň
Vlani horelo v Košiciach 236 kontajnerov (rok predtým 229). „Ide o plechové, plastové aj veľkokapacitné kontajnery. Najhoršia situácia býva v okrese Košice II, kde sme vlani hasili 108 kontajnerov, čo je dvojnásobný počet oproti druhému v poradí ‑ okresu Košice I s 55 požiarmi,“ vravia hasiči. Košická „jednotka“ v štatistike požiarov kontajnerov vytŕča zrejme aj preto, že zahŕňa oblasť najväčšieho sídliska Terasa aj Lunika IX. Prave na Luniku IX často deti pri hre podpália kontajner. „Ťažko povedať, koľko kontajnerov bolo podpálených úmyselne. Vychádza nám to na 30 percent. Horšie je, že pri týchto požiaroch došlo aj k zničeniu niekoľkých zaparkovaných áut v blízkosti, väčšinou vplyvom sálavého tepla,“ uzavreli hasiči.

Kosit: Nový stojí minimálne dve stovky
Podľa hovorcu Kositu Rolanda Bánhegyiho vlani úplne zhorelo v Košiciach 61 plastových kontajnerov. „Tento rok sme zatiaľ zaznamenali tri prípady. Náklady na nový plastový kontajner sa pohybujú okolo 200 € za kus, k čomu treba prirátať ďalšie náklady na odstránenie starého kontajnera, dovoz nového a prípadnú opravu zhorenej plochy pod kontajnerom,“ povedal nám Bánhegyi. Dodal, že v meste je momentálne okolo 7000 kontajnerov a z toho 80 % tvoria práve plastové. „Úmyselné podpálenia nám spôsobujú veľké problémy aj pri zabezpečovaní pravidelného odvozu odpadov.“ Celkové náklady vyčíslené nie sú, no len pri výmene vlani zhorených plastových kontajnerov to vyšlo Kosit na vyše 13‑tisíc eur. K tomu však treba prirátať aj ďalšie požiarmi poškodené kontajnery, kde sa suma šplhá k ďalším desaťtisícom eur.