Mesto zbúralo ťahanovského strašiaka
19. marca 2013
Slovákom recyklácia aj kompost smrdia. Smeti radšej sypú len tak na kopy
21. marca 2013

Zodpovedné firmy dostanú ocenenie

O prestížne ocenenie Nadácie Pontis Via Bona Slovakia sa v užšom kole uchádza 22 nominácií.

Zodpovedné podnikanie, skvelý zamestnávateľ či podporovateľ dobrovoľníctva. V týchto a ďalších kategóriách udelí Nadácia Pontis firmám prestížne ocenenie. Dostanú ho za najlepšie projekty. Víťazi budú známi 11. apríla. Hospodárske noviny sú hlavným mediálnym partnerom.

Čím chcú v tomto roku uspieť firmy nominované na Via Bona Slovakia

Zodpovedná veľká firma
Slovenské elektrárne
Najväčší výrobca elektriny na Slovensku premieta zodpovedné podnikanie do zvyšovania bezpečnosti a spoľahlivosti elektrární, znižovania emisií a produkcie odpadov. Komplexne rozvíja firemnú filantropiu, dlhodobo podporuje tému bezdomovectva a pomáha komunite aj cez program Energia pre krajinu.

VÚB banka
Cieľom banky je nielen dosahovať dobré výsledky, ale rovnako je pre ňu dôležitý aj spôsob, ako to robí. V podnikaní dodržiava zásady etiky a transparentnosti. Vo firemnej filantropii sa venuje prevažne komunitným projektom, kultúrnemu dedičstvu a životnému prostrediu.

Embraco Slovakia
Pri výrobe kompresorov a kondenzačných jednotiek sa zameriava na racionálne využívanie materiálov, energií, ale aj spotreby vody či energií. Embraco zaviedlo nediskriminačný a nekorupčný prístup k biznisu, založený na rovnosti šancí. Firma je známa aj dobrovoľníctvom a spoluprácou so strednými školami v regióne.

Zodpovedná malá/stredná firma
ABB
Spoločnosť je inovatívna v technológiách na prenos a rozvod elektrickej energie, riadenia energetických sietí a podobne. V ABB veria, že svet technológií by mal ísť „zelenšou cestou“. V tomto duchu vychováva aj svojich zamestnancov. Podnecuje ich obchodnú etiku a zapájanie sa do verejnoprospešných aktivít.

Agentúra Manna
Vznikla v roku 2000 ako SZČO a v roku 2007 sa zmenila na eseročku. Má štatút chránenej dielne. Polovica z dvadsiatich zamestnancov je zdravotne postihnutá. Vyrábajú a predávajú cukrárenské produkty, bio výrobky a začali s prípravou bezlepkovej stravy.

Zelená firma Orange Slovensko
Ako telekomunikačný operátor sa chce stať jednotkou v environmentálnom správaní. Uplatňuje Systém environmentálneho manažérstva, certifikovaného podľa normy ISO 14 001. Jedným z jej cieľov je zozbierať od zákazníkov polovicu použitých telefónov z počtu, ktorý predá v roku 2015.

Kosit
Podniká v oblasti odpadového hospodárstva a venuje sa aj údržbe komunikácií. Samosprávam poskytuje komplexné služby, ktoré v mnohých regiónoch Slovenska chýbajú. O ocenenie sa primárne uchádza s projektom rekonštrukcie a modernizácie spaľovne, ktorá je súčasťou integrovaného systému nakladania s odpadom.

Prozákaznícka firma
Tesco Stores SR
Potraviny domov je názov služby, vďaka ktorej si môžu zákazníci objednať a nechať priniesť tovar domov. Telesne postihnutým občanom s preukazom ZŤP poskytuje Tesco pri nákupe nad 20 eur túto službu zdarma.

Dm drogerie markt
Dm drogerie markt sa do súťaže zapojila zákazníckym programom Dm active beauty svet plný výhod. Zákazníci získavajú za body z nákupu rôzne výhody. Vo februári sa jeho súčasťou stal aj program výhod pre mamičky s deťmi do dvoch rokov. Zákazníci môžu body darovať aj na vybrané sociálne projekty.

Podporovateľ dobrovoľníctva
Embraco Slovakia
Tím dobrovoľníkov tam funguje už päť rokov. Zamestnanci pomáhajú miestnej zoo, s rybárskym združením čistili Hornád. Dobrovoľníci pomáhajú aj domovu sociálnych služieb, materskému centru a ďalším.

Hewlett Packard Slovakia
Dobrovoľníci pomáhajú manuálne aj „hlavou“. Svoj čas venujú seniorom, deťom z detských domovov, útulku pre psov. Pre mladých študentov pripravujú tiež vzdelávacie programy.

Microsoft Slovakia
Na dobrovoľníctvo môžu zamestnanci využiť ročne tri pracovné dni. Pomáhajú napríklad deťom z Domova sociálnych služieb ROSA, detskému domovu Studienka a pacientom Združenia Sclerosis Multiplex Nádej.

Dobrý partner komunity
MŠK Žilina
Päťdesiat centov z každého predaného lístka na futbalový klub daruje na projekt kunsthalle v žilinskej synagóge. Bude z nej moderný výstavný priestor pre súčasné umenie a ďalšie kultúrne aktivity.

Tesco Stores SR
Každoročne vyhlasuje výzvu Tesco pre zdravšie mestá. Zapájaním dobrovoľníkov zlepšuje životné prostredie v mestách a obciach.

Dm drogérie markt
Vlani začali s kampaňou Veselé zúbky. Má prispieť k zlepšeniu chrupu malých detí. Do 3 000 škôlok firma zaslala brožúrky s rozprávkou na DVD, škôlkarov navštívilo 300 zúbkových hliadok, ktoré mali motivačno vzdelávací charakter.

Embraco Slovakia
Chce uspieť programom Cena Embraco za ekológiu. Cieľom grantového programuje zvýšiť angažovanosť mladých ľudí v oblasti ochrany životného prostredia.

Skvelý zamestnávateľ
RWEIT Slovakia
Projektom Flexibilná práca vychádza v ústrety mladším zamestnancom a matkám, ale aj otcom na materskej dovolenke. Program ďalej rozširuje. Dosahuje tak lepšie „nastavenie“ súkromného a pracovného života.

Mondi SCP
Je významným výrobcom papiera. Benefity pre zamestnancov sú zamerané na zdravie, vzdelávanie, kultúru i šport. Projektom Troch generácií vytvoril ucelený systém výhod aj pre rodiny a bývalých zamestnancov.

T Systems Slovakia
Umožňuje prácu z domu a vychádza v ústrety rodičom vracajúcim sa z materskej alebo rodičovskej dovolenky. Každý zamestnanec má k dispozícii aj osobného poradcu. Vyhlasujú Zamestnanca roka a majú aj Klub verných zamestnancov.

Microsoft Slovakia
Firma realizuje program Nový svet práce. Jeho súčasťou je práca z domu, ale aj prestavba firemných priestorov. Zamestnanec si tak po príchode do práce môže podľa úlohy vybrať miestnosť, ktorá mu najlepšie vyhovuje.

SK NIC
S partnermi vytvorili a podporujú projekt Ľudia ľuďom. Ide o portál, cez ktorý darcovia môžu podporovať ľudí v núdzi, neziskové organizácie, umelcov, nadácie a samosprávy.

Orange Slovensko
V rámci programu Darujte Vianoce podporuje sociálne a zdravotne hendikepovaných ľudí. Prispieva im na kúpu sporáka, postele či rehabilitačnej pomôcky. Pomáha im aj morálne. Napríklad návštevou, vypočutím, radou či povzbudením.

Zdroj: 19.03.2013; Hospodárske noviny; s. 17