Juraj Dlhopolček: Zberový papier je najčastejšie recyklovaným materiálom
6. novembra 2013
Slováci sú rekordérmi v používaní igelitiek, EÚ chce znížiť spotrebu
6. novembra 2013

Brusel chce zlikvidovať väčšinu tašiek z plastu

(05.11.2013; Sme; s. 9; Čimová Denisa)

Európska komisia vyzvala štáty, aby podnikli kroky, ktoré znížia spotrebu plastových tašiek. Tvrdí, že by ich mohli byť o štyri pätiny menej ako dnes.
V Európe končí každý rok v odpade osem miliárd plastových tašiek. Keďže poškodzujú životné prostredie, Brusel sa snaží ich spotrebu v krajinách Európskej únie znížiť.
Vyzval krajiny, aby obmedzili najmä spotrebu tašiek s hrúbkou menšou ako 50 mikrónov. Tie sa totiž častejšie vyhadzujú do odpadu.
Členské štáty žiada, aby urobili kroky, ktorými to docielia. Môžu si vybrať opatrenia, ktoré považujú za najvhodnejšie. Vymenúva napríklad zavedenie poplatkov, ktoré už v niektorých krajinách viedli k obmedzeniu spotreby, alebo aj zákaz plastových tašiek.
O štyri pätiny menej
Podľa eurokomisára pre životné prostredie Janeza Potočnika niektoré štáty v znižovaní spotreby plastových tašiek dosiahli skvelé výsledky. „Ak by sa k nim pridali ďalšie, mohli by sme spotrebu v Únii znížiť 80 percent,“ dodal.
Ministerstvo životného prostredia nekonkretizovalo, ako bude po odporúčaní Bruselu postupovať, aby sa spotreba plastových tašiek u nás znížila. Jeho hovorca Maroš Stano pripomenul, že ministerstvo už v minulosti odporučilo obchodným reťazcom, aby ich spoplatnili, čo aj urobili.
Kupujeme len štvrtinu
V niektorých reťazcoch, ako sú Kaufland či Lidl, Billa, Hypernova či COOP s výnimkou supermarketov Tempo, zákazníci platili za plastové tašky vždy. V sieti COOP ročne predajú 20 miliónov tašiek, v Bille tento rok predali necelých šesť miliónov a Hypernova ročne predá asi 2,4 milióna tenkých tašiek.
Vlani začalo vyberať štyri centy bez DPH za tašku Metro. Romana Nýdrle z reťazca potvrdila, že odkedy tašky spoplatnili, vydajú ich asi o 70 percent menej. Ak ich pred zavedením poplatku vydali 1,2 milióna ročne, teraz je ich asi 350-tisíc.
Podobný trend zaznamenalo aj Tesco, ktoré spoplatnilo tenké plastové tašky od konca júla, za jednu pýta tri centy. Hovorkyňa reťazca Zuzana Lošáková potvrdila, že po zavedení poplatku spotreba tašiek klesla o 75 percent.
***
Spotreba tašiek
* Európska komisia odhaduje, že v roku 2010 sa na trh Únie dostalo 98,6 miliardy plastových tašiek.
* Každý obyvateľ Únie tak za rok použil 198 týchto tašiek.
* Medzi štátmi sú v spotrebe tašiek rozdiely. V Dánsku a Fínsku pripadli na jedného obyvateľa štyri tašky, na Slovensku, v Poľsku a Portugalsku 466 tašiek.