Škôlkarov učili zábavnou formou triediť odpad
2. apríla 2013
Do roku 2016 bude reforma odpadového hospodárstva. Sľubuje vláda v národnom programe reforiem
4. apríla 2013

Poslanci Furče kritizovali KOSIT za kalamitu

(03.04.2013; www.korzar.sk; Košický korzár, s. ‑; Kizek Marián)

Nedávna snehová kalamita  rozvášnila furčianskych poslancov. Jozef Sekáč (SDKÚ) a Katarína Čižmáriková (nez.) vyzvali starostu Jozefa Andrejčáka (Smer), nech podnikne kroky, aby sa o údržbu chodníkov v zime radšej starali sami Furčania, a nie  podľa nich nespoľahlivý Kosit.

KOŠICE. Poslancom a aj starostovi Andrejčákovi sa nepáčila podľa nich ignorácia odhŕňania furčianskych ulíc počas kalamity v polovici marca a hromadenie odpadu pri smetných košoch na viacerých uliciach. Kritizovali to aj diskutujúci na webe mestskej časti.
„Medzi Jaltskou a Bielocerkevskou sa zrazili štyri autá kvôli neposypanej a neodhrnutej ceste, za čo zodpovedá Kosit, no ich vozidlá tam vôbec nezašli. Oni neplnia podpísané zmluvy. Ja od ľudí počúvam sťažnosti dlhodobo. Takúto  impotenciu už naozaj nemienime tolerovať. Svojpomocne by sme si tú kvalitu služieb vedeli zabezpečiť omnoho lepšie a zrejme by sme pritom aj ušetrili,“ skonštatoval Ján Sekáč (SDKÚ).

Poslankyňa Čižmáriková kritizovala podľa nej totálnu ignoráciu Furče zo strany Kositu.
Starosta pripustil, že jeho kolegovia z iných, predovšetkým väčších mestských častí, už pár mesiacov pre nespokojnosťi s kvalitou diskutujú o možnosti presunu kompetencií, čo by znamenalo, že by si namiesto Kositu sami zabezpečovali nielen údržbu komunikácií.

Starosta: Kosit „zabezpečil“ našim cestám čistý ľad
Na rokovaní orgánov mesta chce starosta poukázať na neplnenie  povinností zo strany Kositu. „Upozorňovali sme ich na najhoršie stavy, no nestíhali ani na cestách, kde jazdí MHD. V kopcovitých uliciach na Furči bol na mnohých úsekoch nie sneh, ale čistý ľad. Ak by sme si zimnú údržbu na našich cestách a vnútrosídliskových komunikáciách zabezpečovali vo vlastnej réžii podobne ako na Sídlisku KVP, to, čo sme mali nedávno na Furči, by určite nebolo…“ uviedol pre Korzár. Kosit akúkoľvek kritiku odmieta. Ako nám povedal jeho PR manažér Roland Banhégyi, nie oni, ale mesto Košice rozhoduje o rámci poskytovaných služieb v mimoriadnych situáciách. „Výkon zimnej údržby sme zabezpečovali nad rámec operačného plánu vrátane počtov mechanizmov a personálu. Takisto sme zodpovedne pristupovali k plneniu úloh, ktoré nám boli pridelené mestom Košice.“ Banhégyi pripustil, že na 9 furčianskych uliciach nebol v piatok 15. 3. počas kalamity náhradný odvoz smetí. Kontajnery sa potom po dohode s mestom vyprázdnili o tri dni neskôr v pondelok.

Informácia k situácii zimnej údržby v dňoch 14-15.03.2013

V prípade kritiky zo strany niektorých poslancov MČ Darg.hrdinov (ktorí sú aj poslancami mestského zastupiteľstva) poukazujeme na fakt, že bolo postačujúce ak by konzultovali na meste stav aktuálnej situácie, respektíve operačný plán zimnej údržby, a zistili by, že mesto Košice ako hlavný objednávateľ a kontrolór má rozhodovacie právo nad rámcom poskytovaných služieb našou spoločnosťou v mimoriadnych situáciách.

V dňoch 14 a 15. 03. 2013 na území Košického kraja a mesta Košice vplyvom mimoriadnej poveternostnej situácie Košický obvodný úrad s celokrajskou pôsobnosťou vyhlásil v Košickom kraji mimoriadnu situáciu pre pretrvávajúcu nepriaznivú meteorologickú situáciu – silný vietor, sneženie, vznik snehovej kalamity.

Dňa 15.03.2013 na mimoriadnom štábe ZÚ mesta Košice bolo konštatované, že vzhľadom k mimoriadnemu stavu sú všetky trasy MHD prejazdné a zjazdné s mimoriadnou opatrnosťou. Stanovili sa priority a postup pri zmierňovaní vplyvu poveternostnej situácie na zjazdnosť komunikácií.
V médiách boli občania vyzývaní, aby, ak nemusia, nejazdili motorovými vozidlami.

Vzhľadom k tejto situácii bolo dohodnuté, že komunálny odpad sa bude odvážať len na úsekoch, kde to situácia bude dovoľovať. Po ukončení mimoriadnej situácie sa zabezpečil v 12. týždni zber komunálneho odpadu z úsekov, kde to nebolo možné realizovať dovtedy.

Spoločnosť KOSIT a.s. zabezpečovala výkon zimnej údržby nad rámec operačného plánu ZÚ (počty mechanizmov a personálu). Dôsledne a zodpovedne pristupovala k plneniu úloh, ktoré jej boli pridelené našim objednávateľom služieb mestom Košice. Výkon všetkých našich pracovníkov a pracovníkov iných zložiek (vodiči MHD, požiarnici, polícia, a pod.)za týchto podmienok bol mimoriadne náročný.

Info k odvozu odpadov z Furče:

Dňa 15.3.2013 neboli na sidl. DH vyvezené ulice okr.(Bielocerkevská, Jaltská,Dvorkinová, Postupinská, Kpt.Jaroša, Lid.nám., Tokajickca, Kalinovská, Kurska) z dôvodu vyššie popísanej poveternostnej situácie, náhradný odvoz nebol vykonaný.
Odvoz sa realizoval dňa 18.3.2013 a to bol riadny odvoz, podľa harmonogramu po dohode s MMK