Vláda: Analýzou činnosti Recyklačného fondu sa zaoberať nebude
10. decembra 2012
Na slovenskom energetickom trhu prežijú len silné firmy
10. decembra 2012

Teplo na budúci rok mierne zdražie

Na budúci rok si ľudia objednali menej tepla. Jeho cena tak má v priemere vzrásť o dve percentá.
BRATISLAVA, Ak december neprekvapí extrémnymi mrazmi, mali by domácnosti zinkasovať za teplo spotrebované v tomto roku preplatky. Tak to vidia v Slovenskom zväze výrobcov tepla (SZVT). Postaralo sa o to tohtoročné teplejšie počasie.
„Asi o desať až pätnásť percent budú náklady nižšie,“ odhaduje vplyv miernej zimy na preplatky Miroslav Obšivaný zo zväzu teplárov.
Ani na budúci rok sa netreba báť extrémneho rastu cien tepla, odkazuje zväz, ktorý pokrýva takmer 90 percent dodávok tepla. Náklady na nákup plynu na výrobu tepla sa podľa cenových návrhov teplárov oproti tomuto roku v priemere nemenia. Pritom tvoria dve tretiny z ceny tepla.
Zatepľovanie
Domácnosti si na budúci rok objednali o sedem percent tepla menej než na tento rok. Fixné náklady ako napríklad na mzdy či opravy, ktoré tvoria zvyšnú časť ceny tepla, sa tak rozpočítajú na menej gigajoulov. Preto napokon môžu ľudia pocítiť mierne zdraženie tepla. V priemere hovoria teplári o dvoch percentách.
Či a koľko viac za teplo napokon domácnosti zaplatia, bude závisieť od ich odberu. Najlepšie by na tom mali byť tí, ktorí majú zateplené domy. Náklady na bežný zateplený byt s rozlohou 70 štvorcových metrov sa pohybujú podľa Slovenského zväzu bytových družstiev na úrovni do 70 eur mesačne.
Podobná ako pri teple z plynu je situácia pri teple z uhlia či biomasy, tvrdia teplári.
Z prípadu na prípad
Rozdiely na faktúrach môžu pocítiť domácnosti napríklad podľa toho, kde žijú a kto konkrétne im teplo dodáva. Zväz teplárov totiž hovorí o cenových návrhoch teplárov v priemere.
„My máme komoditu o niečo lacnejšie ako v tomto roku. To znamená, že u nás v Nitre pôjde z tohto dôvodu cena dole,“ hovorí podpredseda predstavenstva Nitrianskej teplárenskej spoločnosti Jozef Krázel. Dodáva, že zmeniť to môže ešte Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Ten môže do súčastí ceny zasahovať.
Regulačný úrad nadnes prisľúbil informovať o svojich rozhodnutiach týkajúcich sa cien tepla, elektriny či plynu na budúci rok.
Všeobecne sa očakáva, že elektrina buď zlacnie, alebo zostane na dnešnej úrovni. Ceny plynu pre domácnosti sú nateraz otázne.
Zdroj: (30.11.2012; Sme; s. 7; Krajanová Daniela)